Поділитись новиною

Вища освіта. Що чекає на абітурієнтів у 2023 році

Журналісти “Захисника України” вирішили поцікавитися що змінилось у новому навчальному році у здобувачів вищої освіти, тому звернулися у Міністерство освіти і науки України за коментарями. Як вплинула війна в Україні на абітурієнтів, яка найпопулярніша професія у 2023 році, в яких умовах будуть проходити лекції , чи збільшилася кількість студентів і як наразі йдуть справи у співпраці з Европейськими партнерами, читайте у матеріалі:

Вища освіта. Що чекає на абітурієнтів у 2023 році

Main red building of Taras Shevchenko National University of Kyiv (KNU), Ukraine

  1. Яким чином буде організоване навчання у вишах з 1 вересня. 

Міністерство рекомендує організовувати освітній процес у трьох форматах: очному, дистанційному та змішаному. На першому місці безпечні умови навчання при цьому всі обласні військові адміністрації мають визначити придатні форми навчання для своєї області, враховуючи безпекові обставини. З командою ми працюємо над тим, щоб якомога більше дітей змогли фізично повернутися у безпечні школи.

  1. Що з тими вузами, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях? Чи вони переїхали, що зі студентами? Яким чином організовується навчальний процес?

Всі заклади вищої освіти, що знаходяться в сфері управління Міністерства освіти і науки України, переміщені з тимчасово окупованих територій на більш безпечні території разом зі студентами та викладачами, освітній процес організовано відповідно до безпекової ситуації.

  1. Чи вплинула війна на кількість студентів? Абітурієнтів? В яку сторону – зменшення/збільшення.

Кількість студентів закладів фахової передвищої та вищої освіти станом на 01 липня 2023 року становить 1048059 осіб, в порівнянні з минулим роком зменшилась на 4 %, якщо порівнювати з 2021 роком, то наявне збільшення на 6 %. Кількість вступників у 2023 році становить 520885 осіб, на 5 % менше, ніж в 2022 році, а заяв поданих до закладів освіти в 2023 році на 2 % більше, ніж в 2022 та становить 1349397.

 

  1. Яка кількість абітурієнтів у цьому році? Чи рівномірний розподіл за вузами, чи, наприклад на західній Україні більше і з чим це пов’язано?

Кількість вступників за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти станом на 21 серпня 2023 року становить 520 885 осіб. Слід зазначити, вступна кампанія ще триває і попереду етап зарахування до закладів вищої освіти за освітнім ступенем магістра, тому підведення підсумків про рівномірний чи не рівномірний розподіл між закладами освіти різних регіонів України станом на сьогодні носитиме суб’єктивний характер.

 

  1. Чи змінилася і як популярність спеціальностей?

ІТ-спеціальності та право – не єдині спеціальності, куди традиційно бажають подати заяви вступники. Висока конкурентна боротьба за місце бути студентом у 2023 році спостерігалась на такі спеціальності: філологія, менеджмент, психологія, право, маркетинг, інженерія програмного забезпечення, економіка, журналістика, дизайн. Враховуючи виклики сьогодення значна кількість вступників обирала психологію, медичні та військові спеціальності.

У 2022 році, для прикладу, ТОП 5 спеціальностей – право, комп’ютерні науки, філологія, менеджмент, психологія.

Для порівняння, у 2021 році п’ятірка найбажаніших спеціальностей серед вступників була такою: філологія, право, комп’ютерні науки, менеджмент, середня освіта.

Сьогодні День Європи в Україні! – ГО Європейська освіта і наука в Україні

  1. Співпраця між українськими  і міжнародними вузами – чи надається підтримка із-за кордону, можливо, якісь програми обміну студентами-планами-знаннями, участю у конференціях? Як буде цього року?

Так. Зараз найвідоміша програма обміну для студентів в Україні – це Erasmus+. Проте таких програм набагато більше, адже чимало світових університетів співпрацюють з українськими закладами освіти.

Європейські університети приймають українців під час війни та пропонують їм житло та стипендії, виявляють зацікавленість в українських студентах та науковцях.

 

  1. Чи немає тенденції до збільшення кількості чоловіків-абітурієнтів, щоб «відкосити» від повісток? Кому «надається» відстрочка?

Українські заклади вищої освіти фіксували приріст студентів, що навчаються за кошти фізичних і юридичних осіб у порівнянні з минулим роком, особливо, чоловічої статі.

Відстрочка під час призову на військову службу під час мобілізації надається здобувачам професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистентам, стажистам, аспірантам та докторантам, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.

В Україні дорослі чоловіки масово пішли у студенти: законний спосіб уникнути мобілізації » Всі новини Кременчука на сайті Кременчуцький ТелеграфЪ

  1. Військові виші – яка ситуація зараз там? За кількістю студентів, популярністю, можливістю проводити навчальний процес?

Військові заклади освіти не належать до сфери управління МОН України. Інформація про здобувачів не вноситься до ЄДЕБО (Єдиної державної бази з питань освіти) і не відноситься до повноважень МОН.

 

  1. Які нововведення стосовно вищої освіти планується запровадити цього навчального року? А на перспективу?

Відповідно Плану пріоритетних дій Уряду на 2023 рік (сфера відповідальності МОН) у редакції, внесеній на засідання Уряду 14 березня 2023 року передбачено:

1). Створення Офісу програми “Горизонт Європа” в Україні.

2). Створення мережі центрів ветеранського розвитку на базі закладів вищої освіти.

3). Забезпечення облаштування безпечних умова в закладах освіти.

4). Розроблення та подання КМУ законопроекту щодо внесення змін до деяких законів України стосовно розвитку індивідуальних траєкторій у вищій освіті.

5). Розроблення та подання КМУ законопроекту про національну систему кваліфікацій.

6). Приведення переліку галузей знань, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, у відповідність до Міжнародної стандартної класифікації освіти.

7). Реінтеграція молоді з числа осіб, місцем проживання яких є території на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані рф та внутрішньо переміщених осіб.

8). Розроблення та подання КМУ законопроекту про систему пріоритетних напрямів наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності в Україні.

9). Розроблення дорожньої карти використання науки, технологій та інновацій для досягнення Цілей сталого розвитку.

10). Розроблення та подання КМУ законопроекту про підтримку і розвиток інноваційної діяльності.

11). Долучення України до органів ОЕСР (наука, технології, інновації).

12). Розроблення та подання КМУ пропозицій щодо реалізації експериментального проекту із створення на базі закладів вищої освіти та наукових установ мережі стартап – школа – інкубатор – акселератор.

13). Розроблення та подання КМУ законопроекту щодо внесення змін до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” щодо питань дослідницької інфраструктури та підтримки молодих вчених.

14). Розширення напрямів грантової підтримки, яка надається Національним фондом досліджень України.

15). Затвердження Порядку роботи Національної електронної науково-інформаційної системи.

 

  1. Чи вплинула війна взагалі на якість освіти, адже не всі студенти, які поступали на стаціонарне навчання, здатні навчатись у режимі «онлайн», дистанційно.

Безумовно, війна вплинула на якість освіти, адже і умови навчання, відсутність мотивації стали визначальними для студентів університетів, також обмежений доступ до освітнього процесу, втрати в матеріально-технічних ресурсах, зміни в психологічному стані учасників освітнього процесу вплинули на якість надання освітніх послуг. Не всі студенти можуть і хочуть навчатись «онлайн» та виконувати значну частку завдань самостійно. При цьому це дозволяє студентам розвинути навики soft skill, які вимагає сучасний ринок праці.

 

 

Читайте також:

Фіктивно зараховували в студенти: в Черкасах викрили схему ухиляння від призову

Приєднуйтесь до наших каналів

Рекомендуємо почитати

МОВА